Ansatte

Find skolens medarbejdere
Ledelse
RektorCathie Westhcfw@fgub.dk
Administration/økonomi
Administration/økonomiRikke Kronborgrkr@fgub.dk
Vejlederteam (vejledere/FGU-UU-vejledere/STU/Pædagog/OBU)
VejlederAnnika Espersenae@fgub.dk
VejlederMarietta Alexandersenma@fgub.dk
VejlederChristina Birkdahl Seerupcb@fgub.dk
Eksterne
UU-vejlederSøren Boie Hansensoeren.boie@brk.dk
EGU-UU-vejlederJens Peter Jørgensenjens-peter.joergensen@brk.dk
Kontaktlærere og almene undervisere / værkstedslærer og undervisere
AGU
KontaktlærerChristina Birkdahl Seerupcb@fgub.dk
EGU
Kontakt og faglærer FGU-EUD/Byg, Bolig og anlæg (Træ)Thomas Ankerta@fgub.dk
PGU
Kommunikation og Medier (Komm. IT og eSport)Andreas Raithar@fgub.dk
Byg, Bolig & Anlæg (Træ)Nikolaj B. Itenovnbi@fgub.dk
Industri (Metal)Jimmy Hjorthjhj@fgub.dk
Industri (Tekstil og design)Gitte Hekkel Olsengho@fgub.dk
Industri (Smykke)Maya Blidellmvb@fgub.dk
Resterende temaer
Mad og ernæring – kontakt Omsorg & sundhedSusanne Carlsensc@fgub.dk
Motor og mekanik – kontakt Industri (metal)Jimmy Hjorthjhj@fgub.dk
Miljø og genbrug – Tværgående – kontakt vejlederAlle
Musisk og kunst. prod. – kun på EGUKontakt vejlederma@fgub.dk
Service og transport – kun på EGUKontakt vejlederma@fgub.dk
Jordbrug, skovbrug og fiskeri – kun på EGUThomas Ankerta@fgub.dk
Almene undervisere / værkstedslærer
Almen underviserPernille Christensenptc@fgub.dk
Almen underviserTrine Stillingts@fgub.dk
Almen underviserMette Fuglsangmf@fgub.dk
Almen underviserAnnika Espersenae@fgub.dk
PGU
Værksteds medlærer MetalSøren Sommerss@fgub.dk
Værksteds medlærer SmykkeCecilie Grevecg@fgub.dk
Værksteds medlærer Grønt VærkstedSusanne Carlsensc@fgub.dk
Andre områder
Rengøring og værkstedsassistent
RengøringMaria Cristina Soares
Alfabetisk
Andreas RaithPGU/Kommunikation og Medier (Komm., IT og e-sport)ar@fgub.dk
Annika EspersenVejleder, STUae@fgub.dk
Cathie WesthRektorcfw@fgub.dk
Cecilie GrevePGU/Industri (Smykke værkstedet)cg@fgub.dk
Christina Birkdahl SeerupVejleder og AGU kontaktlærercb@fgub.dk
Gitte Hekkel OlsenPGU/Industri (Tekstil og design)gho@fgub.dk
Jimmy HjorthPGU/Industri (Metal)jhj@fgub.dk
Kontoretmail@fgub.dk
Maria Cristina SoaresRengøring
Marietta AlexandersenVejlederma@fgub.dk
Mette FuglsangAlmen undervisermf@fgub.dk
Maya BlidellPGU/Industri (Smykke)mvb@fgub.dk
Nikolaj B. ItenovPGU/Byg, Bolig og anlæg (Træ)nbi@fgub.dk
Pernille ChristensenAlmen underviserptc@fgub.dk
Rikke KronborgAdministration/økonomirkr@fgub.dk
Susanne CarlsenVærksteds medlærer Grønt Værkstedsc@fgub.dk
Søren SommerVærksteds medlærer Metalss@fgub.dk
Thomas AnkerFaglærer FGU-EUD/Byg, Bolig og anlæg (Træ)ta@fgub.dk
Senest opdateret: 10. maj 2023

Udtalelser

”Vi har et godt samarbejde i klassen, nogle lærerige timer og en erfaren underviser.”
Kaiji, elev på AGU
”Jeg synes det er rart sted at være og jeg har lært meget mere i matematik end nogensinde før.”
Elev på AGU
”Jeg kan godt lide at være på holdet, fordi man bliver respekteret som den man er.”
Cecilie, elev på Omsorg og Sundhed
”Vi arbejder ofte i temaer med stillede opgaver. Der er det sjovt at se hvordan samme opgave kan give så forskellige resultater – og se hvad hinanden laver.”
Rebekka, smykkeholdet
”Det er nogle hyggelige og seriøse lærere. Der er både plads til fis og ballade, men det er seriøst arbejde samtidig.”
Mads, elev på Byg, bolig og anlæg.
”Vi er gode til at hjælpe hinanden i undervisningen og så er sammenholdet fantastisk.”
Emily, Handel og service
”FGU Bornholm har gjort mig mere selvsikker. Jeg er blevet mere udadvendt, så nu tør jeg være aktiv og snaksaglig i timerne og i det sociale.”
Mikkel, elev på Kommunikation, IT og e-sport
"STU har givet mig muligheden for at uddanne mig på niveau med andre, på mine helt egne præmisser"
Mie, elev på STU
Tidligere
Næste